13 września 2015

''What's Left of Me'' tom 1 - Amanda Maxlyn


Tytuł: What's Left of Me
Cykl: What's Left of Me (tom 1)
Autor: Amanda Maxlyn
Nie została wydana w Polsce.
Liczba stron: 329
Moja ocena: 8/10

Życie działa w tajemniczy sposób.
Cztery lata temu stałam się znana jako dziewczyna z rakiem.
Odmawiam płaczu. 

I odmawiam poddania się temu. 
Związek z mężczyzną, jest ostatnią rzeczą jakiej teraz szukam. 
Ale jedna noc z Parkerem zmienia wszystko. 
Jest wytrwały i wie czego chce. A chce mnie. 
On mnie nie uleczy. Jestem krucha. 
Ale on tego nie wie, a ja nie jestem gotowa by mu powiedzieć. 
Co jeśli to zmienia wszystko ? 
Tragedia znalazła mnie, kiedy miałam 17 lat. 
Miłość odnalazła mnie, gdy miałam 21 lat. 
Nazywam się Aundrea McCall, a to jest moja podróż.
tłumaczenie własne.Nie lubię czytać o chorobach, bo przypominają mi się trudne chwile. Może inaczej - nie to że nie lubię, tylko mi ciężko i przez całą książkę płaczę. Więc rzadko kiedy sięgam po tę tematykę. Tym razem skusiłam się przez dużą ocenę na lubimyczytac.pl Pomyślałam, trudno najwyżej będę czytała z przerwami. Jednak przeczytałam praktycznie na raz, co prawda z płaczem, ale dałam radę.

Aundrea to młoda 21-latka. Poznajemy ją w momencie, kiedy ma już za sobą chorobę z rakiem. Jednak choroba wraca, ale bohaterka to silna kobieta, która próbuje sobie z nią radzić jak tylko potrafi. Ma chwile zwątpienia, zadaje sobie pytanie ''Dlaczego ona?'', ale walczy. Walczy, bo wie że warto.

Parkera poznajemy już na początku w klubie, do którego udała się bohaterka. Audrea na początku potrzebuje go tylko na chwilę. Jednak kilka dni później czeka ją nieoczekiwana wizyta. Oboje są w szoku ponownie się spotykając. Parker niestety bardzo późno dowiaduje się o chorobie, ale nie zmienia zdania na temat Dre. To jeden z bohaterów, którego nie da się nie polubić. 

Bohaterka tak na prawdę walczy nie tylko dla siebie, ale także dla bliskich. Musi być silna dla rodziców i siostry, którzy przeżywają jej chorobę bardziej niż ona. Nie chcąc aby zamartwiali się nią, w pewnym sensie to ona opiekuje się nimi a nie na odwrót.

Ta książka pokazuje niesprawiedliwość losu. Uczy walki i radzenia sobie z bólem. Opisana chemioterapia, skutki uboczne, przy których dziwiłam się jak ludzie na prawdę to znoszą i co trzeba przeżywać w tym strasznym okresie.

Bardzo spodobała mi się kreacja bohaterów, nie tylko tych pierwszoplanowych. Każdy bohater był inny, ale na swój sposób również dużo wnoszący do książki. Czasami jednak chciałam krzyczeć na Dre, żeby w końcu wyznała Parkerowi o wszystkim. Z drugiej jednak strony ją rozumiałam. Tak bardzo stał się jej potrzebny, że bała się jego odejścia, nie chcąc sobie z tym radzić.

Na koniec epilog. Zmiażdżył mnie, pokroił i wywołał lawinę łez. Autorka zabawiła się uczuciami czytelników robiąc coś takiego! Najpierw byłam zła, potem wściekła a potem znowu łza. Warto też wspomnieć że wspomniany epilog był z perspektywy Parkera, dzięki czemu mogliśmy w tych kilku stronach zapoznać się z uczuciami, które mu towarzyszyły przez całą tę drogę.

Mam nadzieję, że tom drugi okaże się również dobry co pierwszy.


14 komentarzy:

 1. Mocno zainteresowałaś mnie tym tytułem. Ja znowu kiedy mam ochotę na coś przy czym mogę płakać staram się wybierać właśnie coś związanego z chorobą. I praktycznie zawsze płaczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, nie da się nie płakać na takich książkach ;)

   Usuń
 2. Widzę, że książka jest dobra - szkoda, że nie mam jej w polskiej wersji. Może kiedyś będzie dostępna i u nas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Średnio przepadam za książkami właśnie o takiej, ciężkiej tematyce. Ale szkoda, że nie została wydana w Polsce, gdyż czasem, mimo wszystko, warto sięgnąć po 'coś innego', skłaniającego do refleksji :)

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, takie książki wiele pokazują dzięki czemu patrzymy na pewne sprawy inaczej.

   Usuń
 4. Czytałam już kiedyś o tej książce i mam ją chyba nawet na swoim czytniku. Na pewno niedługo się za nią zabiorę :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Niełatwa tematyka, ale prawdziwa. Takie książki są potrzebne - wzruszające, ale warte uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Emocjonująca książka, może przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też trudno mi się zabrać za książki, gdzie z góry wiem, że wywołają u mnie lawinę emocji i płacz. Jednak zazwyczaj po przeczytaniu nie żałuję. Ta książka wydaję się strasznie interesująca. Szkoda, że nie jest dostępna w Polsce. Pozdrawiam :)

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Też unikam książek, w których miłość połączona jest z chorobą, bo w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach nie kończy się do dobrze (dla mnie i mojej duszy romantyczki). Dlatego poniekąd cieszę się, że ta książka nie została wydane w Polsce, bo gdyby nie to, to z pewnością sięgnęłabym po nią i moje serce po raz kolejny uległoby złamaniu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce i strasznie żałuję, że nie jest szerzej znana, bo zapowiada się naprawdę dobrze. Co prawda ze mnie też jest strasznie wrażliwa dusza, która duźo ryczy nad książkami, a tu wyleję zapewne morze łez, ale chyba warto, bo to znaczy, że książka jest wartościowa. Będę o niej pamiętać.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń