9 lipca 2016

''Nieprzekraczalna granica'' II - Colleen Hoover
Tytuł: Nieprzekraczalna granica
Tytuł oryginalny: Point of retreat
Autor: Colleen Hoover
Cykl: Pułapka uczuć (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Liczba stron: 304
Moja ocena: 8/10

Layken i Willa łączy więcej niż typowe młode pary. Mają za sobą podobne doświadczenia, podobne potrzeby. Oboje stracili rodziców i muszą poradzić sobie z wychowaniem młodszego rodzeństwa, zbyt wcześnie osieroconego.
Wygląda na to, że są dla siebie stworzeni. Ich związek rozpada się jednak w momencie, gdy na drodze Willa pojawia się Vaughn, jego dawna miłość. Chłopak utrzymuje z nią kontakt, mimo że wie, iż Layken może mu nie wybaczyć kłamstw.
Czasami dwoje ludzi musi się rozstać, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo siebie potrzebują. Czy Willowi uda się naprawić to, co zniszczył, zanim rozstaną się z Layken na zawsze i już nigdy więcej nie zobaczą?źródło opisu: W.A.B., 2015''Nieprzekraczalna granica'' to kontynuacja ''Pułapki uczuć''. Akcja dzieje się rok później i właściwie trochę żałuję, że autorka w drugiej części przedstawiła nam wydarzenia późniejsze. Kto czytał pierwszą część wie co się wydarzyło w tym czasie (innym nie będę spojlerować i psuć przyjemności z czytania). Ja osobiście chciałabym przeczytać o kilku wydarzeniach z tego roku, ale niestety autorka nie dała nam takiej możliwości.

Cała powieść skupia się praktycznie na tym, aby nie przekroczyć pewnej granicy. Bohaterowie obiecali sobie rok, który mija za kilka tygodni. W tym czasie przygotowują się i uważają, aby nie ''pójść dalej''. Niestety w dzień ich pierwszego razy, niespodziewanie wydarza się coś, co rujnuje ich plany. Jak to w książkach NA a w szczególności powieściach Pani Hoover - piękna i beztroska miłość nie trwa wiecznie. Zawsze coś czai się za rogiem, aby niespodziewanie zaatakować. W tym przypadku też tak było.

Wątek, który zrujnował plany bohaterów był jak dla mnie naciągany. Chociaż może nie samo to co się wydarzyło, ale kłótnia Layken i Willa. Nie chciałabym nic zdradzać, ale ci co czytali, powiedzcie proszę - czy Will naprawdę tak bardzo przesadził, aby się załamać, zamknąć w sobie i tylko egzystować? No jak dla mnie to mocno przesadzona reakcja Layken, tym bardziej że trwało to przez 1/3 książki.

''Nieprzekraczalna granica'' napisana jest z punktu widzenia Willa. Miła odmiana, bo tym razem czytamy co jemu siedzi w głowie. Chociaż ja wolę narrację dwuosobową, z punktu widzenia i bohatera i bohaterki, to zabieg aby pierwszą część napisać z punktu widzenia Layken a drugą Willa, mi nie przeszkadzał. Zmieniłam lekko zdanie o bohaterze, który jest jednym z lepszych facetów. Czemu tylko w książkach tacy się zdarzają? ;D

Pojawia się również nowa postać - Kiersten, która wnosi do książki sporą dawkę humoru. Uwielbiam tę dziewczynkę, jej patrzenie na świat i jej mądrość w młodym wieku. Na pewno jest to postać, która na dłużej utkwi mi w pamięci.

Oczywiście slam poetycki znów odgrywa ważną rolą i podobnie jak w pierwszej części, byłam zauroczona każdym wierszem.


''Gdybym był stolarzem, zrobiłbym ci okno do mojej duszy.Ale zostawiłbym je zamknięte,
więc za każdym razem, gdy próbowałabyś przez nie zajrzeć…
widziałabyś tylko swoje odbicie.
Widziałabyś, że moja dusza
jest odbiciem ciebie...''


To co podobało mi się jeszcze to prezent dla Willa i Layken od jej matki. Waza z gwiazdkami na, której są cytaty, rady i myśli? Jak dla mnie prezent niepowtarzalny i z niecierpliwością czekałam, aż bohaterzy wyciągną kolejne gwiazdki.''Czasami dwie osoby muszą się rozstać, aby sobie uświadomić,jak bardzo siebie potrzebują.''Mimo, że ta seria to debiut Colleen Hoover, to sprostała temu zadaniu. Nie są to może książki tak dobre jak jej inne powieści, ale i tak bardzo mi się podobały i staną na półce obok tych ulubionych. Przede mną jeszcze trzecia część, która z tego co zauważyłam jest bardziej ''książką wspomnień'' - jak się mylę wyprowadźcie mnie proszę z błędu ;D. Dlatego na razie ją sobie odkładam i wrócę do niej, jak zatęsknię za bohaterami ;).Cykl Pułapka uczuć składa się:

Tom 1. Pułapka uczuć.
Tom 2. Nieprzekraczalna granica.
Tom 3. Ta dziewczyna.


6 komentarzy:

 1. Przeczytałam dwa tomy, ale za trzeci się jakoś jeszcze nie zabrałam ;) Kiersten to faktycznie przezabawna postać :) Ogólnie reakcje głównej bohaterki w tej serii wydawały mi się bardzo przesadzone, jak i sam fakt, że jej matka (pracując w służbie zdrowia) tak swoje sprawy zdrowotne zaniedbała.
  Koniecznie daj znać, jak tam trzeci tom - jak już przeczytasz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, główna bohaterka jakby na siłę szukała problemów. Na razie tylko zaczęłam, ale odłożyłam skoro to praktycznie pierwsza część z punktu widzenia Willa. Poczekam, aż minie trochę czasu i dopiero przeczytam ;)

   Usuń
 2. Znam twórczość tej autorki, ale nie jest to literatura tego typu, po który często sięgam ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy lubi tego typu literaturę ;)

   Usuń
 3. Czytałam tylko "Hopeless" tej autorki i jakoś nigdy nie zdecydowałam się na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po ''Hopeless'' pokochałam autorkę ;)

   Usuń