8 września 2016

''Byłaś moja'' Abbi GlinesTytuł: Byłaś moja
Tytuł oryginalny: You Were Mine
Autor: Abbi Glines
Cykl: Rosemary Beach (tom 9)
Wydawnictwo: Pascal
Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
Liczba stron: 320
Moja ocena: 7/10Jak odzyskać utraconą miłość? W Rosemary Beach plotki rozchodzą się szybko, ale Bethy i Tripp udało się zachować pewną tajemnicę. Kochali się, choć nikt o tym nie wiedział. Tripp jednak musiał wyjechać. Obiecał, że wróci do swojej ukochanej za rok. Gdy wraca po ośmiu latach, jej serce należy do kogoś innego…

źródło opisu: http://pascal.pl/Abbi Glines to autorka, która ma na swoim koncie nie małą kolekcję książek, uwielbianych przez jej fanów. Ja rozpisywałam się już w poprzednich recenzjach na temat mojego stosunku do jej książek. W skrócie - oceniając częściami, czyli każdą parę - zawiodłam się jedynie na częściach o Woodsie i Delli. Wniosek taki, że serię oczywiście doczytam do ostatniego tomu (mam nadzieję, że będzie wydana całość), jak również inne książki autorki. Niestety mam wrażenie, że ta seria ciągnięta jest już na siłę. ''Byłaś moja'' ma dobry potencjał, fabuła wciągająca, ale jakby pisana na szybko, przez co nie odczuwa się jej tak emocjonalnie jak poprzednie części.

Nie mogłam doczekać się części o Beth i Trippie. W poprzednich Beth była postacią, o której chciało się przeczytać osobną historię. O Trippie natomiast dowiedzieliśmy się więcej w poprzedniej części o Harlow i Grancie. Prawda jest taka, że można było bez wysiłku domyślić się, że w przeszłości coś zaszło między tą dwójką. Nie zmienia to jednak postrzegania całości książki. To co mi przeszkadzało to ilość stron. Nieco ponad 300, więc wydawać by się mogło, że sporo, niestety dla mnie zdecydowanie za mało - przez co akcja zbyt szybko się toczyła.

Beth w wieku nastoletnim przeżyła miłość swojego życia, która szybko się skończyła. Zranienie i ból wprowadziły ją w stan odrętwienia, w skutek czego popełniła kilka błędów. Kiedy w końcu ponownie znalazła ukojenie i miłość i wydawało jej się , że to ten jedyny - przeszłość znowu do niej wraca. Tragedia, która miała miejsce oznaczyła ją na całe życie, a Beth zamknęła się w sobie. Wtedy znów wraca przeszłość - w postaci Trippa. Jednak czy tym razem będzie też przyszłością?
Tripp to bohater waleczny i zdeterminowany. Mimo swojej decyzji z przeszłości, teraz kilka lat później jest gotowy i nieustępliwy w ponownym zdobyciu swojej miłości.

Mimo przewidywalności książka jest naprawdę bardzo wciągająca. Autorka niestety skróciła parę ważnych wątków, niektórych nie rozwinęła a na zupełnie nieistotne poświęciła rozdział, albo kilkanaście stron. Bohaterka przez większość książki chce wydrapać oczy bohaterowi, aż tu nagle obrót o 180 stopni i jest w jego ramionach, nie wiadomo kiedy i dlaczego tak zdecydowała. Będąc na ostatnich stronach nawet się nie zorientowałam, że to koniec historii. W pewnym momencie nawet pomyślałam, że mam jakąś niekompletną książkę ;D. Nie było stopniowego zbliżania się do siebie bohaterów. Tak jak pisałam - bohaterka się broniła przez większość książki, aż nagle poddała się ot tak bohaterowi.

Oczywiście jak przy każdej recenzji z serii ''Rosemary Beach'' nie mogłabym zapomnieć o bohaterach poprzednich części. W recenzowanej książce pojawiają się dość często, więc mamy ponownie wgląd na ich dalsze losy. Uwielbiam to, że mimo iż jakaś książka się zakończyła, dalej mamy możliwość obserwować ich życie. Podobnie jak w serii ''On Dublin Street'' Samanthy Young, uważam ten zabieg za jak najbardziej na plus.

''Byłaś moja'' nie zostanie moją ulubioną częścią serii, ale uważam, że miłośnicy przyjaciół z ''Rosemary Beach'' powinni sięgnąć po tę historię, która wypełni kilka luk, które zostały po poprzednich tomach.Cykl Rosemary Beach:
1. Za daleko. Tom 1 - O krok za daleko (Blair i Rush)
2. Za daleko. Tom 2 - Spróbujmy jeszcze raz (Blair i Rush)
3. Za daleko. Tom 3 - Zacznijmy od nowa (Blair i Rush)
4. Za daleko. Tom 4 - Jesteś za daleko (Blair i Rush - perspektywa Rush'a)
5. Perfection. Tom 1 - Przypadkowe szczęście (Della i Woods)
6. Perfection. Tom 2 - Odzyskane szczęście (Della i Woods)
7. Chance. Tom 1 - Grając w miłość (Harlow i Grant)
8. Chance. Tom 2 - Daj nam ostatnią szansę (Harlow i Grant)
9. Byłaś moja (Beth i Tripp)
10. Jeszcze się spotkamy (Reese i Mase)
11. Już zawsze razem (Reese i Mase)
12. Nie pozwól mi odejść (Captain i Rose)
13. Dla ciebie płonę (Nan)

(Po kliknięciu w tytuł, przeniesiecie się do mojej recenzji danej książki)

3 komentarze:

 1. To prawda, książka jest słabsza niż te poprzednie. Jdnak i tak mi się podobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko pierwsze trzy części z tej serii. Takie lekkie czytadła, szybko się je czytało. Później jednak nie zdecydowałam się na kontynuacje tej przygody, chociaż te tomy o Harlow i Grancie mogłyby być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham książki Abbi, ale ta jest zdecydowanie najsłabsza :( ale i tak nie sposób jej nie pokochać :)
  za to to ''Jeszcze się spotkamy'' jest super :)

  OdpowiedzUsuń