5 maja 2017

''Nie pozwól mi odejść'' XII - Abbi Glines
Tytuł: Nie pozwól mi odejść
Tytuł oryginalny: The Best Goodbye
Autor: Abbi Glines
Cykl: Rosemary Beach (tom 12)
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 320
Moja ocena: 8/10Płatny zabójca i niewinna dziewczyna… Czy mają szansę na miłość? Przez ostatnie dziesięć lat życia River Captain Kipling pracował dla tajemniczego szefa mafii. Ma jednak dość! Postanawia otworzyć niewielki bar. Przeszkodą w spełnianiu marzeń są nawracające koszmary z dzieciństwa. Dlaczego na widok Rose znowu śni o swojej pierwszej miłości, Addy? Śmierć zabrała ją przecież na zawsze… Najlepszym przyjacielem Rose z dzieciństwa był River. Tęskniła za nim przez ostatnich dziewięć lat, ale pełnego ciepła, dobrego chłopca, gotowego obronić ją przed całym złem świata już nie ma. Jego miejsce zajął nieczuły Captain. Rose ma wątpliwości, czy w jej życiu, ale przede wszystkim w życiu jej córki, jest miejsce dla takiego człowieka…. Co kryje przeszłość Rose i Captaina? Czy czeka ich wspólna przyszłość?źródło opisu: Wydawnictwo Pascal   Cykl ''Rosemary Beach'' w całości liczy trzynaście tomów. Trzynaście tomów w jednym mieście, tylko z innymi bohaterami. Pisałam o tym nie raz, ale taka ilość tomów zwyczajnie męczy. Tak jak na początku fajnie było powrócić w te historie i mieć wgląd na losy bohaterów poprzednich części, tak po jakimś czasie stało się to monotonne i było widać, że niestety autorka skupiła się na ilości a nie jakości swoich książek.

   Dwunasty tom, czyli przedostatni opowiada historię Rivera/Captaina Kiplinga, którego mogliśmy poznać we wcześniejszych częściach. Co ciekawe, nie spodziewałam się, że będzie to Captain, tym bardziej że nie przypadł mi do gustu i średnio miałam ochotę o nim czytać. Dobrze zrobiła mi przerwa w tej serii. Tak jak pisałam (chyba w recenzji poprzedniego tomu), że zbyt szybko się brałam za czytanie tych książek. W związku z tym więcej narzekałam niż cieszyłam się czytaniem. Tym razem jednak było odwrotnie. 

   W końcu doczekałam się pary w Rosemary, która nie przyprawiała mnie najpierw o szał a potem o mdłości. Mam wrażenie, że autorka w końcu się przyłożyła i po kilku średniakach stworzyła coś świetnego. Ponadto mamy wgląd też na przeszłość bohaterów. Dzięki temu więcej można dowiedzieć się co przeżyli, co ukształtowało ich na osoby, którymi są teraz i przede wszystkim co zaszło między nimi. Są książki w których rozdziały są przeplatane teraźniejszość/przeszłość i nie raz ciężko było mi się w ten zabieg wbić. Abbi Glines tym razem udało się zrobić to nienachalnie i nie co każdy rozdział. Podobało mi się, że właśnie retrospekcje były dość krótkie, ale konkretne. Nie za często, ale na tyle aby zaciekawić a nie zanudzić.


''Jak twoja dziewczyna jest zazdrosna, to znaczy, że pragnie cię tak samo mocno, jak ty jej. Jeśli przestanie być zazdrosna, to znaczy, że pragnie kogoś innego.''


   Zarówno River jak i Rose to bohaterzy, których można polubić od razu. Nie ukrywam, że mieli momenty, w których zastanawiałam się co oni robią, czy jak się zachowują, ale jako całokształt to nie mam się do czego przyczepić. River to typowy facet, ale kiedy trzeba było potrafił pokazać emocje i uczucia. Rose to natomiast typowa zazdrośnica, ale opiekuńcza i nie patrząca tylko na siebie. A właściwie w ogóle. Podobało mi się to, że bohaterzy byli ''jacyś''.

   Według mnie to jeden z najlepszych tomów całej serii. Oceniam tę książkę na mocne 8/10 i polecam każdemu, kto już rozpoczął przygodę z autorką, dobrnięcie to tej dwunastki. A jeśli nie to myślę, że spokojnie można czytać jako samodzielną powieść, jeśli nie chcecie zaczytać tak długiej serii :).Cykl Rosemary Beach:
1. Za daleko. Tom 1 - O krok za daleko (Blair i Rush)
2. Za daleko. Tom 2 - Spróbujmy jeszcze raz (Blair i Rush)
3. Za daleko. Tom 3 - Zacznijmy od nowa (Blair i Rush)
4. Za daleko. Tom 4 - Jesteś za daleko (Blair i Rush - perspektywa Rush'a)
5. Perfection. Tom 1 - Przypadkowe szczęście (Della i Woods)
6. Perfection. Tom 2 - Odzyskane szczęście (Della i Woods)
7. Chance. Tom 1 - Grając w miłość (Harlow i Grant)
8. Chance. Tom 2 - Daj nam ostatnią szansę (Harlow i Grant)
9. Byłaś moja (Beth i Tripp)
10. Jeszcze się spotkamy (Reese i Mase)
11. Już zawsze razem (Reese i Mase)
12. Nie pozwól mi odejść (Captain i Rose)
13. Dla ciebie płonę (Nan)2 komentarze:

  1. Ja odpuściłam sobie tę serię po częściach tyczących Rusha i Blair i jakoś na razie mnie nie ciągnie do serii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może kiedyś jeszcze do niej wrócisz :).

      Usuń