31 sierpnia 2019

Gracz hokeja i studentka pierwszego roku. - "Błąd" #2 - Elle Kennedy


Tytuł: Błąd
Tytuł oryginalny: The Mistake
Autor: Elle Kennedy
Cykl: Off-Campus (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Anna Mackiewicz
Data premiery: 4 lipca 2016
Liczba stron: 375
Moja ocena: 8/10
Opis wydawcy
..on lubi zdobywać nie tylko bramki...
John Logan może mieć każdą dziewczynę. Dla gwiazdy hokejowej ligi uniwersyteckiej życie to nieustająca zabawa i szybkie numerki, ale za zabójczym uśmiechem i luzackim wdziękiem kryje się przybierający na sile strach przed nieuchronną przyszłością bez perspektyw, która czeka go po ukończeniu studiów. Spotkanie z seksowną Grace Ivers, studentką pierwszego roku, jest odskocznią, której właśnie tak bardzo potrzebuje... Jednak gdy po bezmyślnym błędzie ona znika z jego horyzontu, Logan postanawia udowodnić, że zasługuje na drugą szansę.

...ale dla niej będzie musiał wejść na wyższy poziom gry...
Po kiepskim pierwszym roku studiów Grace Ivers wraca na uniwerek w Briar starsza, mądrzejsza, a do tego wybiła sobie z głowy aroganckiego hokeistę, któremu niemal oddała dziewictwo. Nie jest już tą naiwną i prostolinijną dziewczyną, która dawała się wodzić za nos, gdy spotkali się po raz pierwszy. Jeśli John Logan myśli, że ona znów będzie na każde jego skinienie jak wszystkie znane mu fanki hokeja, to jest w błędzie. Chce ją odzyskać? Musi się więc mocno postarać. W tej rozgrywce to Grace dyktuje warunki... i ma zamiar dać Loganowi porządny wycisk.

https://sklep.zysk.com.pl/blad.html


  "Układ" Elle Kennedy, czyli tom pierwszy serii "Off-Campus" podobał mi się tak bardzo, że miałam pewność, iż kolejna część również przypadnie mi do gustu. Całą serię na półce mam już jakiś czas, ale dopiero niedawno zabrałam się za kontynuację. Tym razem autorka na pierwszy plan wysunęła Logana - przyjaciela Garreta z "Układu", oraz nową bohaterkę - Grace. I muszę przyznać, że chyba nie umiałabym wybrać, która historia podobała mi się bardziej, bo obie mają w sobie coś, co mnie porwało.


"Przede wszystkim - być pewnym siebie. Po drugie- być spontanicznym. Po trzecie- jedyna opinia, która ma znaczenie to twoja własna."


  Logan ma poważny problem - jest zakochany w dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela. Chcąc wybić sobie ukochaną z głowy, prawie na każdej imprezie sypia z przypadkowymi dziewczynami. Pewnego razu idąc do kumpla, myli pokoje i w ten sposób wpada na uroczą Grace. Początkowo prosi ją jedynie o użyczenie komórki w celu zadzwonienia po taksówkę, ale gdy wszystkie są zajęte, postanawia poczekać u obcej dziewczyny. Szybko łapią wspólny język jak okazuje się, że Grace ogląda "Zabójczą broń", którą lubi również Logan. Tak zaczyna się ich przyjaźń.. Do czasu aż dziewczyna prawie nie oddaje mu swojego dziewictwa. Wtedy wszystko się zmienia a ich drogi na kilka miesięcy się rozchodzą.

  Od razu muszę zaznaczyć, że mimo wielkiej sympatii do tej historii i bohaterów, przeszkadzała mi ich natychmiastowa bliska relacja, szczególnie biorąc pod uwagę niedoświadczenie Grace. Bo o ile dla Logana igraszki to chleb powszedni, tak Grace wydawać by się mogło to ułożona studentka z zasadami, a jednak już na pierwszym spotkaniu pozwala Loganowi na małe co nieco. Niestety w książkach bardzo często tak się dzieje i powoli zaczyna mi to przeszkadzać. Wolę jednak gdy bohaterzy się poznają i po czasie do czegoś dochodzi. Po za tym zastrzeżeń nie mam.


"..nie trać czasu na analizowanie głupich czynów głupich ludzi."


  Tak jak powyższa sytuacja mi przeszkadzała, tak bardzo podobało mi się podejście Grace do wybaczenia Loganowi. No może nieco przesadziła z "listą zadań", ale chodzi mi głównie o fakt, że po jednym "przepraszam" nie wpadła mu zakochana po uszy w ramiona. Cieszę się, że autorka postanowiła stworzyć bohaterkę stanowczą w tym temacie i że nie dostałam kolejnej głupiutkiej bohaterki, która leci do faceta na skinienie palcem.

  W całej tej otoczce życia studenckiego, autorce udało się przemycić bardzo ważne tematy. Po pierwsze - wybaczanie. I nie chodzi tu o sytuację głównych bohaterów, a wybaczenie przyjaciółce. Szczerze mówiąc nie wiem jak ja bym się zachowała, gdyby to mnie przyjaciółka tak zdradziła (i w sumie to nie chce wiedzieć). Elle Kennedy podeszła do sprawy racjonalnie i bardzo podobało mi się podejście Grace. Po drugie - problem z alkoholem rodzica. Tu również udało jej się poważnie do tego podejść i wytłumaczyć. Plus to jak wykreowała Logana. Z pozoru pewnego siebie i szczęśliwego chłopaka, a tak naprawdę ukrywa dużo więcej niż się wydaje. A żeby to zrozumieć, trzeba się zagłębić w życie, które ukrywa. Jak widać autorka pisząc książkę z humorem, wie jak zrównoważyć ją z poważnymi tematami.


"Traktuję go tak, jakbym sam chciał być traktowany, gdybym znalazł się na jego miejscu. Z cierpliwością i wsparciem, nawet jeśli na to nie zasługuje."  Dzięki narracji pierwszoosobowej naprzemiennej mamy możliwość "wejść" do głowy zarówno Grace jak i Loganowi, dzięki czemu można zrozumieć ich zachowanie, a dodatkowo lepiej ich poznać.

  Ja z lektury jestem bardzo zadowolona i z pewnością kiedyś do niej wrócę. A niedługo zabiorę się za kolejny tom, by tym razem towarzyszyć w historii Deana i Allie.

  Jeśli chodzi o okładkę, to - ciężko mi uwierzyć, że to piszę, biorąc pod uwagę przesyt okładek z gołymi klatami - mnie podoba się bardziej oryginał. Natomiast jak najbardziej rozumiem wydawnictwo, które już w pierwszym tomie postawiło na parę, w związku z czym każda okładka z serii jest zmieniona. Nie mówię, że nasza mi się nie podoba, ale bardziej zwróciłabym uwagę na oryginał.

  Jak najbardziej polecam jeśli lubicie książki z humorem, dziejące się na studiach, gdzie przyjaźń znaczy więcej niż się wydaje.
"-Eee... - Grace rumieni się nieznacznie. - Dzisiaj zamknięte. Przyjechała ciotka w czerwonym mercedesie.""Off-Campus":
Tom 1. Układ
Tom 2. Błąd
Tom 3. Podbój
Tom 4. Cel

2 komentarze:

  1. Koleżanka bardzo namawia mnie na ten cykl. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy tom również mi się podobał, był fajny ale jakoś na kontynuację do tej pory nie miałam ochoty. Przekonałaś mnie teraz. Jestem bardzo ciekawa motywu przebaczania swojej przyjaciółce po zdradzie, musi być jakaś ciężka sytuacja w tej książce.

    OdpowiedzUsuń